DOMOV NOVINKY POČASIE E-SHOP SURFBABES

Test Ezzy plachiet 2019

» Návrat

Uverejnenil: 8.9.2019 20:00
Autor: Board Academy, nick: S.K. 
Počet zobrazení: 591

Otestovali sme tohtoročné plachty Ezzy, tu naše skúsenosti s modelmi, ktoré sú pre väčšinu našich jazdcov najzaujímavejšie a u nás najpredávanejšie.

EZZY ZETA
Rovnako ako v minulom roku, Zeta exceluje. Super plachta pre všetkých, ktorí hľadajú univerzálnu plachtu, veľmi dobre poslúchajúcu v rôznych manévroch, či už na vlnách alebo na hladkej vode, pritom stále s vynikajúcim ťahom.

TRIM
Od prveho vytiahnutia z bagu je ľahké ju správne natrimovať. Je označená indikátormi, typickými pre Davea Ezzyho. Každý jeden kus je natrimovaný už priamo vo fabrike a je označený, ako ho správne natiahnuť na sťažeň. Pre následné natiahnutie na rahno sú na plachte veľmi jednoduché ale pritom veľmi presné a užitočné indikátory, koľko plachtu správne natiahnuť. Spiry sú rovnako už správne nastavené... s ničím netreba laborovať.
Čo môže byť dôležité pre mnohých surfistov, ktorí majú menej zručností s trimovaním plachty: Ezzy funguje v strednom (základnom) natiahnutí super a je takto použiteľná vo veľmi širokom spektre vetra.
 


POUŽITÉ MATERIÁLY
Bez diskusie to najlepšie, čo na trhu existuje. Ako nakoniec všetky Ezzyho plachty, Už sme sa o tom zmieňovali pri minulých testoch. Ezzy drží kvalitu a predstavuje absolútny vrch kvality.
Za zmienku stojí, že mnohí surfisti očakávajú, že použitý X-Ply materiál (sendvič, kde v strede je spevňujúca štruktúra z technora a kevlar vlákien), je ťažší ako monofilmové plachty. S takouto predstavou sa stretávame často. Do chvíle, kým si niekto plachtu nechytí do rúk. Bežná reakcia je niečo na spôsob "... fuu, aká ľahká.."
Je to preto, lebo pokiaľ výrobca používa len čistý monofilm (lacný materiál, používaný všetkými výrobcami, okrem Ezzyho), tak ho musia použiť relatívne hrubý. A preto ťažký. Navyše je veľmi UV nestabilný a preto veľmi rýchlo degraduje.
Ezzym používaný X-Ply sú naproti tomu dve zlepené fólie (veľmi kvalitné), medzi nimi je spevňujúca hustá mriežka. A pridaný je UV blokátor, takže sa výrazne zvyšuje UV odolnosť. Takýto materiál je drahý a jedine Ezzy ho používa na všetky plachty na celú plachtu. Samozrejme, môžeme ho nájsť aj u iných výrobcov, zvyčajne ale len v nejakej najviac namáhanem časti plachty. (Takýto materiál je nielen výrazne odolnejší, ale aj ľahší o ca 15-20%.)
Vďaka bezvýhradne celoplošne použitému X-Ply materiálu (ani len okno nie je z monofilmu), sú plachty mimoriadne odolné. Jednak sú trvácne (lebo UV blok), jednak aj pri prípadnom poškodení sa plachta netrhá ďalej (kým monofilmová áno). A navyše je veľmi príjemná v rukách, nakoľko X-Ply jej dáva primeranú pružnosť (= lepšie jazdné vlastnosti, citeľné najmä pri rozbehu do sklzu a v choppy podmienkach, u nás tak častých).


JAZDNÉ VLASTNOSTI
Príjemne jednoduchá a vysoko účinná. Taká ZETA bola a taká je aj tento rok.  Ťahá výborne zospodu, pritom ale stále leží v rukách veľmi stabilne a ľahko, so zadefinovaným centrom ťahu, tento charakter si zachováva aj do silného vetra, kedy by ste s bežnou komerčnou plachtou boli už dávno preplachtení.

V manévroch leží v rukách ľahko a agilne. Predformovaný profil perfektne mení stranu, hneď po prehodení v halze ťahá na druhej strane, pritom bez akýchkoľvek kopancov a podobne. U viacerých iných značiek sme zaznamenali, že najmä spodná spira sa zasekáva o sťažeň a len veľmi neochotne mení stranu. Toto pri Zete a ani ďalších Ezzy plachtách nenájdete. Aj v tom "najbruchatejšom" trime, kedy plachta už vyzerá ako naozaj až zle natiahnutá, stále výborne funguje.

Ezzy Zeta sa perfektne hodí na naše vody ako freeride-freemove plachta. Od mierne pokročilých, ktorí ešte len včera absolvovali základný kurz, cez surfistov učiacich sa vodný štart či power halzu a jej varianty ako napr. duck jibe (špeciálne vhodná!) a ďalšie, až po tých, čo sa odhodlajú vybrať sa do vĺn napr. na Fuerte či inam. Všade tam je Zeta vo svojich podmienkach a ponúka absolútne top jazdné vlastnosti. Ako aj vysoko nadpriemerné materiály a spracovanie.

Vo veľkostiach od asi 4,5/5,0 až po najväčšiu Zetu 6,8 je pre väčšinu surfistov, hľadajúcich top freeride/freemove plachtu, Zeta najlepšou univerzálnou voľbou, pokrývajúcou veľmi rôzne podmienky, stále v top forme.

Ponuka siaha od malých veľkostí do uragánu od 3,7m2, až po 6,8m2 pre chorvátsky Meastral či ľahké brízy na našich vodách. Všetky veľkosti majú 5 spír.


Mimochodom na Zete ako svojej prvej voľbe preteká aj Graham Ezzy, syn dizajnéra a majiteľa Davea Ezzyho. Graham je najmä vo vlnách jazdcom absolútnej svetovej špičky. A to popri tom ešte stihol vyštudovať Princeton.

Slabé miesta? Hľadajú sa ťažko. Možno že nie každému sa musí páčiť dizajn, ktorý je skôr technický než abstraktno-hravý. Ale na vode vyzerajú výborne, je ich zďaleka vidieť a dajú sa dobre identifikovať aj na diaľku. Plachta je v ponuke v dvoch farbách, ako väčšina Ezzy. Jedná sa síce o o prémiový výrobok, ale  menšej značky, ktorá, na rozdiel od veľkých ani zďaleka nemá takú masívnu marketingovú aktivitu. Celostránkové reklamy tejto značky by ste v magazínoch hľadali zbytočne. Napriek tomu sa Ezzy Zeta umiestňuje v testoch zahraničných surf magazínov na absolútnej špičke. Takto dopadá už opakovane aj u nás. Je to to najlepšie, čo môžete mať. Plachta má také výsledky a dominanciu, že ide do budúceho roku 2020 bez zmeny, okrem farieb.


EZZY CHEETAH
Rýchla, pritom nenáročná bezcamberová excelentná plachta pre freeriderov.

TRIM
Rovnako ako u Zety, plachta je označená jednoduchými ale presnými a ľahko čitateľnými indikátormi pre správne natrimovanie.
Nič nemusíte hľadať a experimentovať, na prvé natiahnutie viete trafiť správny trim a nájsť tak nádherný krídlu podobný hlbší profil. Tento hneď dáva tušiť ťah a silu plachty, je nádherne harmonický, s primerane uvoľneným zadným lemom... až učebnicovo presne tak, ako to má byť. Plachta nemá cambery a má úzky sťažňový komín, čo je veľkou výhodou pri vodnom štarte alebo vyťahovaní plachty z vody, kedy neťaháte hektolitre vody. Sťažeň do nej ide ľahko, rovnako ide ľahko von pri rozoberaní. A to aj vo väčších veľkostiach (testovali sme do 8,5m2 vrátane).
 

POUŽITÉ MATERIÁLY
Platí všetko ako popísané vyššie u Zety. Prémiové materiály, bez akejkoľvek výnimky. Na plachte nenájdete nič oklamané. Ezzy drží kvalitu a predstavuje absolútny vrch kvality.

JAZDNÉ VLASTNOSTI
"Najlepšia freeride plachta, akú som mal kedy v rukách!" To sú najčastejšie slová akéhokoľvek aspoň trochu skúseného surfistu, ktorý má dostatok zručnosti a skúseností, aby to vedel porovnať. Poďme si ale rozobrať prečo.
Dizajn s hlbším profilom v kombinácii s použitým X-Ply materiálom, ktorý je jemne pružný, dáva jazdcovi od prvých momentov reálny pocit ťahu. Či s pasívnym zavesením sa. alebo s aktívnym napumpovaním, v oboch režimoch je pocit ťahu enormný. Pri pasívnejšom prístupe, teda bez enormného pumpovania, je cítiť obrovský rozdiel oproti slalomovým a camberovým plachtám, ktoré bez intenzívneho napumovania nestíhajú. U Cheetah je to jednoduché a omnoho menej fyzicky náročné. Zavesiť sa a ... perfektný nástup do sklzu, ledva stíhate dať nohy do pútiek, doska prakticky hneď letí... A naberá rýchlosť. Zatiahnutie plachty spodným lemom nad dosku a ešte zrýchlite ďalších 15%. Maximálna rýchlosť je na bezkambrovú plachtu veľmi veľmi vysoká. Najmä v dolnom a strednom rozsahu vetra pre tú ktorú veľkosť je rovnaká ako u ťažkých veľacamberových pretekových špeciálov. Pritom plachta je výrazne ľahšia, aj absolútne, vďaka použitým materiálom, a aj pocitovo v rukách.
V halze sa plachta chová príjemne neutrálne. Vďaka svojej ľahkosti sa s ňou veľmi príjemne narába, dokonca aj vo veľkostiach nad 8m2. Problém s prehadzovaním profilu tu nepoznáte. Problém, s ktorým zápasia mnohé značky, keď najmä spodné spiry len ťažko menia stranu a do plachty potom jazdci kopú a podobne, u Ezzy nenájdete. Spiry ležia aj pri hlbokom profile dostatočne ďaleko od sťažňa, pri zmene strany plachta veľmi mäkko (až jemne) mení stranu. Okamžitý ťah na druhý bok umožňuje príjemne harmonický ale súčasne veľmi dynamický výjazd z halzy... len sa zavesiť a v plnom sklze letieť ďalej.
Rovnako pri vodnom štarte sa ukazuje výhoda úzkeho sťažňového rukávu (komínu). Tento naberá minumum vody a aj pri veľkých veľkostiach (8,5m2) je štart z vody stále pohodový.
Zaujímavosťou je, že Cheetah aj vo veľkosti 8,5 excelentne fungovala aj na RDM sťažni.
 

 

Cheetah je podľa našich skúseností vrcholom existujúcej ponuky freeride plachiet. Bez najmenšieho zaváhania ju doporucčujeme všetkým, ktorí už majú za sebou základnú školu windsurfingu a chcú jazdiť v pútkach, užívať si rýchlu a pritom nekomplikovanú plachtu, jej ťah a rýchlosť. Výborne pasuje ku všetkým typom freeride, freemove a freerace dosiek. V ponuke je od 5,5 do 9,5m2.
Pozn. Jedine kto je zvyknutý jazdiť vždy najväčšiu plachtu na spote, je na to fyzicky pripravený a zmierený s tým, že jazdí maximálne preplachtený, tak má dôvod sa pozrieť na model EZZY LION, čo je camberová plachta, dizajnovaná na použitie v preplachtenom režime, podobne ako špecializované slalomky.
 
 

Je to až hlúpe napísať (sám viem, ako to vyznieva), ale slabiny sme nenašli. Plachta je prémiový produkt a je z nej cítiť, že jej konštruktér Dave Ezzy už 35 rokov nerobí nič iné, len windsurfové plachty. Tie nejlepšie.

EZZY ELITE
Výborná živá plachta pre aktívnych surfistov. Do vĺn aj na hladkú vodu, veľmi univerzálna pre tých, ktorí sú už trochu skúsenejší a vyhovuje im rýchlosť reakcií tejto plachty.

TRIM
Elite má na prvý pohľad mierne plytší profil ako napr. Zeta. Natrimovať ju na sťažeň aj do rahna je ľahké. Hneď na brehu vyzerá krásne harmonicky, dolu mierne plnší profil, hore sa vyrovnáva. Zadný len mierne uvoľnený, presne ako z učebnice. Maximálna hĺbka profilu je mierne viac vpredu, v porovnaní napr. so Zetou.
Elite sme tento rok testovali v menších veľkostiach (4,2, 4,7 a 5,0). V týchto veľkostiach veľmi dobre fungovala v základnom (strednom) trime. Prakticky s ním nebolo treba nič robiť v celom veternom spektre, pritom hmotnosť jazdcov sa menila od 50kg do 100+kg.
Elite sme jazdili len na tenkých sťažňoch.
 

POUŽITÉ MATERIÁLY
Platí všetko ako u predchádzajúcich modelov. Len prémiové materiály, bez akejkoľvek výnimky, odhora až dolu. Navyše je veľmi pekná na pohľad.

JAZDNÉ VLASTNOSTI
Od prvého momentu leží ELITE krásne v rukách. Aj v silnom vetre je ťažisko ťahu ako zabetónované (nakoniec toto je typické pre všetky Ezzy plachty). Pritom plachta má len 4 spiry a je veľmi ľahká. Rotácia je rýchla a harmonická, nič nemusíte riešiť. Excelentná kombinácia ťahu a ovládateľnosti. S maximálnou hĺbkou profilu mierne viac vpredu to nie je typická plachta, do ktorej sa zavesíte a hneď ide sama, ako napr. Cheetah alebo aj Zeta. Vyžaduje od jazdca mierne viac citu. Pritom ale vôbec nie je extrémne náročná alebo citlivá, jej chovanie je stále veľmi dobromyseľné. Ale je živá a reaguje, preto v silnom vetre, na ktorý je primárne určená, je určená skôr pre skúsenejších jazdcov.
Na väčších vlnách môže jazdcom, ktorí hľadajú plachtu s úplnym "vypnutím" profilu, chýbať totálny "off" režim. Plachta si stále zachováva istý profil. Na naše vody a pre menej a stredne skúsených wave riderov je to príjemné. Dá sa síce natrimovať aj takmer "na dosku", ale potom stráca väčšinu svojich skvelých vlastností, na toto nie je určená a takýto trim nedoporučujeme.
Čo nás milo prekvapilo je to, ako dobre sa s ňou jazdilo v slabšom a strednom vetre začiatočníkom a mierne pokročilým surfistom. Vďaka svojej ľahkosti bola špeciálne obľúbená u mierne pokročilých surfistiek v strednom vetre do asi 5 Bft (viac nejazdili). Aj pre chlapov začiatočníkov sme ju použili s veľkým úspechom, absolvovala s nimi prakticky celú školu windsurfingu. A rástla s nimi.. Vyskúšané, overené... môžeme ju bez zaváhania doporučiť aj pre začiatočníkov ako top kvalitnú plachtu, ktorá s vami porastie dlhé roky.
 

Slabé miesta "Elitky" môžu pre niekoho byť (vzťahuje sa na niektorých skutočne top wave riderov) spomínaný off režim úplne plochej plachty, ktorý môžu nájsť napr. u modelu Taka. Tiež pre extrémne pokročilé skákané rotácie nášho top freestylera Ivana mu prišla plachta občas príliš málo plochá. Všetkým ostatným sa páčila. Špeciálne ju doporučujeme aj pre tých, ktorí chcú menšiu plachtu pre seba do silného vetra, a súčasne ju chcú používať ako plachtu pre manželku či frajerku alebo deti do slabšieho vetra, napr. vo veľkosti 4,7 alebo 5,0.
 
 

Rovnako ako minulé roky, aj teraz testovali najmä inštruktori z Board Academy. Príležitosť ale dostali aj (zatiaľ) menej pokročilí surfisti, ktorých názor je tiež dôležitý, keďže plachty musia fungovať všetkým, nielen top jazdcom.

Za zmienku stojí, že Ezzy plachty sú veľmi málo citlivé na použitý sťažeň. Kým väčšina výrobcov doporučuje do svojej plachty výhradne svoj sťažeň, tak Dave Ezzy vyslovenene cielene konštruuje plachty tak, aby na použitý sťažeň neboli citlivé. Toto sme aj v teste vyskúšali a plachty sme jazdili okrem originálnych Ezzy sťažňov aj na rôznych iných (Corner, Severne, Powerex, Tushingham, Neil Pryde, , Goya, NS/Duotone).

Vďaka dovozcovi CORNER board shop, ktorý zastupuje Ezzy pre český a slovenský trh, je možné sa k takto kvalitným plachtám dostať za jedinečné ceny.
Teraz na konci sezóny majú viaceré veľmi atraktívne ponuky. Vrátane predaja zánovných testovaných kusov. Takto sa môžete dostať k prémiovej plachte za mimoriadne dobrú cenu.

Board Academy
Diskusia


Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.
» Prihlásenie


K správe neboli pridané zatiaľ žiadne diskusné príspevky.