PRIHLÁSENIE NOVINKY E-SHOP

Ako jazdiť v nárazovom vetre?

» Návrat

Uverejnenil: 15.5.2020 10:29
Autor: WINDSURFER, nick: Martin4 
Zdroj: SURFMAGAZIN.SK
Počet zobrazení: 533

Máte plnú plachtu a zrazu vietor vypne alebo opačne, v pohodičke si idete a zrazu poriadne priduje. Poradíme vám, ako lepšie jazdiť v extrémoch. Či už ste rekreačný jazdec, alebo chodíte aj na preteky, určite to poznáte. Stane sa to každému a skôr či neskôr sa bude s vami vietor na vode pekne zahrávať.

Každý nám snáď dá za pravdu, že nie je dobré byť preplachtený alebo naopak, zo všetkých síl pumpovať na vode vypadnutý vietor. Vedie to k frustrácii, únave, zraneniam a niekedy aj k nebezpečným situáciám. Naopak, stabilný vietor nám umožňuje jazdiť konštantne, dlhšie, bez prerušení a katapultov. Také šťastie však máme na vode málokedy.

Čo má teda windsurfista robiť, keď je na vode konfrontovaný s veternou dierou? Akonáhle cítite, že padáte dozadu a tlak plachty klesá, postupujte takto:

  1. Zadnou rukou čo najviac pritiahnite plachtu.
  2. Presuňte svoju váhu/ťažisko smerom k rahnu a do stredu dosky.
  3. Proces opakujte viackrát za sebou, pričom kolená majte stále prikrčené. Jednoducho pumpujte. Vyrovnanie sa so silnými nárazmi je trochu ťažšie, ale nie nemožné. Keď cítite, že tlak/vietor v plachte dramaticky narastá a vaše telo to trhá smerom k plachte, urobte nasledovné:
  4. Čo najviac otvorte plachtu.
  5. Ruky na rahne presuňte dopredu smerom k sťažňu.
  6. Keď ste pripravení pokračovať v jazde, pomaly sa nakloňte smerom k vetru.
  7. Znovu otvorte plachtu čo najviac, teda zadnou rukou smerom od seba.
Zvládnutie jazdy, či už v slabom vetre, alebo v nárazoch, je pre každého windsurfistu dôležité. Skúšajte predovšetkým prácu s plachtou, jej priťahovaním k sebe a odťahovaním od seba. Uvidíte, že aj malé pohyby dokážu na vode veľké rozdiely.

ZDROJ: SURFMAGAZIN.SK

WINDSURFER
Diskusia


Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.
» Prihlásenie


K správe neboli pridané zatiaľ žiadne diskusné príspevky.