PRIHLÁSENIE NOVINKY E-SHOP

Diskusia - WINDSURF - Sťažeň SDM vs RDM

» Návrat na prehľad tém

» Pedro35   
Pedro35
30.08.2013 7:29:19
Sťažeň SDM vs RDM

Plánujem 13 ročnému synovi 53 kg (štíhla postava) kúpiť sťažeň (80 - 100 carbon) a počítam rozsah plachiet do 18 roku 4,7 - 6,2 (teraz jazdí 3,9 ale neťahá ho do sklzu v našich podmienkach), uvažovaný štýl freeride/freerace.
Dosku má 104 lirovú.
Poprosil by som Vás o rady
- rozsah plachiet
- aký typ sťažňa SDM/RDM a prečo
- praktická významnosť IMCS
Vopred ďakujem za odpoveď.


» Pridaj príspevok k téme

Príspevky: 11     Stránky: / 2     Výpis:    
Pedro35 Pedro35   08.12.2013 o 21:34
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

dík za opýtanie, ale ešte som to nedoriešil, po pravde, nechávam to na jar, ale asi zoberiem SDM nech je to univerzálne v rámci rodinnej výbavy syn,dcéra a ja (otec)


S.K. S.K.   04.10.2013 o 21:04
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

Pedro35: Ako si sa nakoniec rozhodol a ako si s tym spokojny? Resp. junior ako?


Karol Karol   10.09.2013 o 15:04
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

Vsimnite si, napriklad u NP, dlhe stoziare su len SDM a kratke uz len RDM. Len v strednych dlzkach sa prekryvaju.


mario mario   05.09.2013 o 11:25
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

no jasne, nevravim, ze su prenho uplne vhodne, navyse su aj dost drahe.


S.K. S.K.   05.09.2013 o 10:49
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

Ezzy stazne maju urcite dobru povest, osobne som na nich s vynimkou relativne kratkej skusky nejazdil, ale povazujem ich skor za vhodne do tvrdych podmienok, specialne pre ucely tu diskutovaneho ucelu pre 13 rocneho surfistu-kandidata povazujem za vhodne orientovat sa na lahsie modely, mozno nie tak robustne, ale hmotnost je PRE DISKUTOVANY UCEL kriticka.


mario mario   05.09.2013 o 09:58
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

co viem ja tak v ezzy sa da kupit oddelene spodok a vrch stazna, dokonca sa da kombinovat spodok a vrch roznej dlzky, pricom ale vrch musi byt rovnako dlhy alebo dlhsi ako spodok a mali by sa kombinovat len o jednu velkost, teda napr. 400 spodok, 430 vrch.


S.K. S.K.   04.09.2013 o 11:24
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

Ja mam osobne otestovane aj vacsie plachty na RDM staznoch, napr. 6,9m2, funguje to aj pri mojich 100kg zivej vahy velmi dobre. Ale na SDM funguje tiez dobre. Zalezi na vyrobcovi, resp. na strihu plachty, existuju aj Race plachty na RDM stazne, ktore funguju aj vo velkostiach 8+.

Bronek: To je prosim nejaka overena informacia a tyka sa pausalne RDM staznov? Ja teda obchodnik so staznami nie som, aj tak ma prekvapuje, ze som tuto moznost nezaznamenal. Mozno nejaky vyrobca to ponuka, ale ze by sa to tykalo pausalne sucasneho trhu s RDM staznami, sa mi skor nezda.


Karol Karol   03.09.2013 o 14:56
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

http://www.windsurfing-guide.com/rdm-versus-sdm-masts.html
Wave plachty su uz povacsinou len na RDM stazne, vacsie plachty cca od 5 ci 6 m2 maju zas doporuceny len SDM. Takze nas vyrobcovia nutia do dvoch setov prislusenstva, co sa poriadne predrazuje.
Pre syna urcite co najviac carbonu.


bronek bronek   02.09.2013 o 08:43
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

Ak zlomis RDM stazen, tak sa da kupit samostatne aj spodna alebo vrchna cast. Pri SDM to nekupis a vyhodis cely.


S.K. S.K.   30.08.2013 o 11:45
 
RE: Sťažeň SDM vs RDM

Ahoj,
tema stazne je hodne rozsiahla. Skusim to ale pre prakticke pouzitie a popisanu potrebu (13r. chalan, teda este vo vyvoji, ca 50kg) zuzit nasledovne:
Urcite mu dopraj co najlahsi stazen. Resp. cele oplachtenie (plachta, rahno..). Toto je pre neho najvyznamnejsi atribut.
Pri 50kg to kludne moze byt aj kratsi (=maksi) stazen, nez je predpisane pre tu-ktoru plachtu, teda ak je predpisane napr. 400, kludne moze pouzit 370cm s dlhsim predlzovakom.
Ci RDM alebo SDM to je tiez dlhsia debata, RDM stazne su generalne o nieco tazsie. Ale pre detske ruky zase prijatelnejsie. Ak vsak zozenies vyhodne SDM dobry lahky (na nasom trhu prakticky nezohnatelne) a pasuje do strihu uvazovanej plachty, mozes ho pouzit, dnesne 100 SDM byvaju tensie nez napr. 30 SDM spred 10 rokov.. Ak ale mas moznost volby za porovnatelnych podmienok, tak doporucujem 100 RDM, kludne o rozmer kratsi s dlhsim predlzovakom (aby bol maksi a lahsi, aby mu plachta pri 50kg lepsie pracovala). Zivotnost dobreho stazna je roky, neskor to mozete pouzit do mensej plachty.
Doporucujem aj cim lahsiu plachtu (nie vela spir, ziadne cambery) a rahno (50kg je akasi hranica pre detske/dospelacke rahno).
S velkostou plachty by som to neprehanal, kvoli zatazeniu este detskeho organizmu, radsej sa sustredit na techniku jazdy. Velkost 4,7 je podla mna ok, 6 uz povazujem za privela. Samozrejme to suvisi s individualnou trenovanostou atd.
IMCS je standardizovany parameter udavajuci tvrdost stazna, skoro ziaden vyrobca ho neudava realne, ale v praxi sa odlisuju len malo od standardizovanych hodnot, orientuj sa podla dlzky ako som hore uviedol, IMCS Ta ako separatny parameter nemusi pre tieto ucely zaujimat.
Ak som v nicom bol prilis strucny a preto nezrozumitelny, daj vediet, ako spomenul, je to siroka tema, nechcel som to prehnat rozsahom.


Pridaj diskusný príspevok k téme


Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.




» Pridaj diskusný príspevok k téme s prílohou