Plachty EZZY 2019 - Cheetah

» Návrat

Uverejnenil: 23.3.2019 18:00
Autor: Stanislav Kišš, nick: S.K.
Zdroj: corner-board-shop.sk
Počet zobrazení: 277

Dnes zopár informácií o tejto top freeride plachte. Model, ktorý si zasluhuje pozornosť každého surfistu.

Cheetah vyniká vysokým ťahom a rýchlosťou, kombinovanými s veľmi jednoduchým ovládaním.
Je to typická bezkamberová plachta, v menších veľkostiach má 6, vo väčších 7 spír. Do modelového roku 2019 prichádza tiež len s postupnými zmenami, je to dlhé roky odladený high end produkt.

Práve vďaka svojmu hlbokému profilu a prémiovému X-Ply materiálu, je veľmi príjemná v rukách. Profil je nastavený tak, že plachtá extrémne dobre ťahá úplne zdola. Pritom stačí pasívny prístup jazdca. Zavesiť, sa, jemne potiahnuť zadnú ruku a do sklzu. Také jednoduché, také príjemné.


Kto má kondíciu a chuť, samozrejme môže plachtu ešte rozpumpovať. Vďaka jej mäkkosti, danej už spomínyným X-Ply materiálom, je akurátne mäkká a pumpuje sa s ňou veľmi dobre a efektívne. Ale Cheetah má taký pasívny ťah, že to vôbec nie je treba.

Smerom hore plachta funguje veľmi dlho. Je dobre stabilizovaná, tak strihom, ako aj dostatočným počtom spír a materiálom samotným. Profil je vďaka tomu ako "zamknutý", neposúva sa s pribúdajúcou silou vetra dozadu na zadnú ruku, ako to robievajú mnohé freeride plachty. Profil je totiž už priamo "všitý" do plachty. Plachta nečaká na to, aby ju formoval vietor (ktorý čím viac fúka, tým viac ho prehlbuje a posúva dozadu, čo je presne v rozpore s potrebou, čo od plachty chceme), ale má pevne zadefinovaný profil. Toto je veľké dizajnérske umenie a dovoliť si ho môže len málokto, najmä pre často limitované použitie drahých materiálov, bez ktorých to ani je možné.
Pozn. X-Ply je vlastne sendvič dvoch zlepených fólií, kde medzi nimi je vlepená ešte štruktúra z dyneema alebo iných extrémne pevných vlákien. Preto je výsledný materiál veľmi pevný v ťahu a podporuje stabilitu profilu aj takto. Navyše je v strede sendviču ešte nanesený UV blok, preto je násobne vyššie UV odolný, čo prispieva k legendárnej nezničiteľnosti. Tento materiál je výrazne drahší ako monofilm, ale má podstatne lepšie úžitkové vlastnosti, pritom je aj ľahší a trvácnejší.

Plachta je ľahká. Tak absolútne, ako aj pocitovo. Toto je cítiť pri jazde, najmä však pri manévroch. Nájazd plnou rýchlosťou do halzy a rýchle prehodenie, spojené s hladkým, pocitovo až jemným prehodením profilu, je ešte aj medzi bezkamberovými plachtami top.Plachtu rozhodne doporučujeme všetkým tým, ktorých cieľom sú prvé sklzy a vyjazdenie sa v nich a v pútkach a trapéze.
Tiež je veľmi vhodná na záchranu dní so slabým vetrom. Hodí sa do každého surfistického setu ako najväčšia plachta. Ja osobne, ako 100kg jazdec, mám najväčšiu plachtu tiež Cheetah 8,5 (potom smerom dolu Zety od 6,8 a pod 5,0 Elite). Ešte aj v tejto veľkosti plachta umožňuje jednoduchšie prvky ako duck-jibe či 360... ale najmä na hranici sklzu ma dokáže vrátiť do pohodového uvoľneného freeridu, na ktorý som na malých doskách a plachtách už takmer zabudol. Prídite k vode, rád vám tú moju môžem nechať vyskúšať.
Pozn. Pre jazdcov s menej ako 90-100kg doporučujem veľkosť 7,0-7,5m2, úplne stačí, máme vyskúšané a overené. Tieto plachty si môžete samozrejme vyskúšať, napr. aj na niektorej z akcií Board Academy. Väčšina tímu jazdí takmer výlučne Ezzy. Veľkosť 7,0-7,5m2 zvykne byť k dispozícii takmer vždy.

Pre rigovanie platí všetko rovnako, ako popísané v predchádzajúcom článku o Ezzy Zeta. Dostávate ju do rúk otestovanú a pripravenú na použitie.
Cheetah je špeciálne málo náchylná na voľbu sťažňa, funguje na SDM aj RDM. Dokonca aj vo veľkosti 8+m2 funguje na RDM excelentne.

Plachty sú skladom u dovozcu www.Corner-board-shop.sk

Starší test týchto plachiet TU.

Namiesto záveru: Je to plachta, ktorá za posledné roky podľa nášho pozorovania má efekt, že kto si ju vyskúšal, už ju nepustil.

Stanislav Kišš
Facebook diskusia